вторник, 9 мая 2017 г.

Групи смерті: як захистити дитину


Останнім часом інформація про групи смерті досить часто лунає на теренах нашої держави. Деякі не звертають на неї уваги на це питання, інші навпаки – жахаються та не можуть повірити, що в сучасній Україні це зявилося. Ми вважаємо, що паніки з цього приводу бути не повинно, проте увагу вирішенню проблеми варто приділяти на всіх ланках виховного процесу.
Хто такі взагалі «кіти»? Чому зявилися і мають таку популярність? Як захищати наших дітей?  Спробуємо відповісти на ці питання.
Що таке – групи смерті.  Це певне товариство людей, об’єднаних негативними поглядами на навколишній світ, ставленням до майбутнього, як жахливого, темного, непотрібного. Вони придумують способи спричинення шкоди собі, допомоги в цьому іншим учасникам. Грають в ризиковані ігри, ціною яких є життя. Найбільшим досягненням є самогубство, як спосіб звільнитися від цієї реальності та проблем.
Групи смерті часто знаходяться під керівництвом дорослих, учасниками є підлітки. Найбільшою категорією ризику є діти 10-15 років (5-9 класи). Задачею кураторів є залучення нових членів та їх контроль. Метою є доведення до самогубства або нанесення собі шкоди.
Чому вони такі популярні?
По-перше, ТАЄМНИЧІСТЬ. Діти, особливо  підлітки, цікавляться всім невідомим: містикою, магією, більш старші – філософією. Все це необхідне для їх розвитку. Проте ця цікавість може стати рушійною силою для втрати нормальних людських цінностей, залучення до поганих компаній, тощо. На цьому грають куратори груп смерті. Різноманітні хештеги (особливе кодування для пошуку в соціальних мережах), дзвінки вночі. Все це здатно заінтригувати навіть дрослу людину. Тим паче підлітка.
По-друге, ІГРОВИЙ МОМЕНТ. Підлітки, незважаючи на активний розвиток, все ще залишаються дітьми. Грати для них – це одна з форм проведення часу. На сьогодні досить популяними є так звані квести, де гра йде за рівнями. Перехід до наступної ступені гри визиває дуже велике задоволення та запал, що стимулює рухатися далі. Групи смерті використали цей прийом. Завдання даються у вигляді квестів, що йдуть з наростаючою складністю. Таким чином, дитина, що не схильна спричиняти собі шкоду, поступово звикається з цією думкою.
По-третє, ГРУПОВИЙ ЕФЕКТ. Для підліткового віку найбільший авторитет  мають друзі. Це нормальний процес, який потрібен для відокремлення від батьків в подальшому. В групі дитина відчуває себе захищеною, її розуміють та приймають, такою як вона є. При проходженні кожного рівню гри – хвалять, помічають ці досягнення, чого досить часто дуже бракує в звичайних умовах життя вдома або класі.
Четверте, МАНІПУЛЯЦІЯ НА БАЖАННІ СВОБОДИ. Особливо йде гра на почутті свободи, якої так бажають підлітки. Батьки та школа намагаються управляти, виховувати, примушувати. Групи смерті навмистне створюють іллюзію свободи: дають завдання де дитина має піти з дому, зробити те, що давно хотів але не зважався, тощо.
Пяте,  КУРАТОР САМ ЗНАХОДИТЬ ДИТИНУ. Таким чином, складається уявлення, що про тебе піклуються.
Способи утримання
Перщий спосіб – привчання до дисципліни. Воно йде не навязливо, поступово, методично. Необхідно відмітити, що дитина не може сама подзвонити куратору. Він сам повідомляє час через повідомлення. Час обирається цікавий: 08:02, 13:13, та інші варіанти. Так людину поступово привчають підстроюватися під певний регламент, навіть на шкоду собі. Знов таки, завдяки ігровому моменту та таємничості, підліткам досить цікаво це робити.
Другий спосіб -  запугування. Якщо дитина починає «відбиватися від рук», це показник того, що для неї життя її самої або батьків досить важливе. Тому загроза цьому благополуччю досить ефективна. Особливо на підлітків руйнівну силу має почуття провини, бо саме через них сталася ця ситуація.
Третій – публічність. Діти викладають свої фото та відео досягнення в інтернет, дають певні обіцянки іншим учасникам групи. Їх оцінюють. Таким чином, діти вже бояться позбавитися свого статусу, який отримали, осуду інших учасників.
Четвертий – гра на почутті справедливості. Підлітки дуже важко переживають обмани, особливо дорослих. Їх світ чорно-білий, ідеальний. У боротьбі за автономію вони часто бачать несправедливість по відношенню до них («Чому вам можна, а мені ні?»). Куратори груп смерті грають на цьому та запенюють у власній щирості. Дитина привчається вірити їм, а не рідним.
Як вберегти?
Чого НЕ можна робити батькам:
1.                Сварити дітей, тим паче кричати або бити. Таким чином ви ще більше підштовхуєти дитину піти туди, де її розуміють.
2.                Лізти та випитувати. Підлітки дуже не люблять, коли хтось порушує їх простір. Якщо ви будете нахабно випитувати, вони на супротив вам набрешуть або агресивно відреагують.
3.                Залякувати. Якщо вже питання про психічну стабільність та проблему втечі з дому поставлено, вирішуйте питання зі спеціалістами, а не лякайте дітей. Це буде причиною недовіри до вас, а потім зовсім втратить свій вплив.
4.                Замикати від друзів. Коло знайомих потрібно контролювати, але не виключати з нього дитину. Таким чином, ви навпаки дитину відгороджуєте від нормального розвитку.
Що робити:
-         Звертайте увагу, ненавязливо, в яких соціальних групах і мережах є ваша дитина;
-         Яку музику слухає, статуси, картинки та відео викладає, дивиться;
-         Вільний час дитини має бути заповнений цікавими та розвивальними годинами: спортивні секції, танці, будь-які кружки за інтересами;
-         Звертайте увагу на наявність будь-яких пошкоджень;
-         Приділяйте увагу досягненням дитини: хваліть, показуйте результат діяльності, порівнюючи з його минулими успіхами, будьте присутніми на різних заходах;
-         Приділіть увагу сімейним заходам та святам;
-         Цікавтеся у класного керівника успішністю та труднощами, поведінкою в колективі;
-         При будь-якій підозрі зверніться до шкільного психолога або соціального педагога;
-         Встановіть функцію батьківський контроль на всіх гаджетах та комп’ютері.
При виявленні груп смерті негайно повідомляйте до кіберполіції
(044)374-37-21


Комментариев нет:

Отправить комментарий